Istina je, nije svaki papir prikladan za štampanje. Kao što smo već napomenuli u uvodu, papir delimo u dve grupe: prva je prikladna za štampanje fotografija, a druga za štampanje tekstova, odnosno za uobičajenu upotrebu. Dalje takođe možemo da ga podelimo po strukturnim i fizičko-hemijskim karakteristikama, mehaničkoj otpornosti, karakteristikama površine i optičkim karakteristikama. Proverite kako ove karakteristike mogu da utiču na kvalitet papira i time na kvalitet štampe.
Šta utiče na kvalitet papira?
Papir je veoma kompleksan materijal, zato njegove površinske i strukturne karakteristike zavise od niza uslova i procesa. U njih spadaju celokupni sastav sirovina, tehnološki uslovi izrade i površinsko oplemenjavanje, kao i postupci presovanja i dorade. Ovi uslovi i procesi, naime, utiču na sposobnost primanja i emitovanja vlage iz okruženja, na promenu električnih karakteristika papira i upijanje štamparske boje.
U našem odeljenju za razvoj objasnili su nam da na kvalitet papira, odnosno kvalitet štampe utiču:
– veličina, vrsta i obrada vlakana celuloze
– obrada kaše od celuloze,
– odnos između punjenja i celuloze,
– hemijske primese za punjenja,
– površinska obrada (hemijska i mehanička),
– mašine na kojima se papir izrađuje itd.
Bolji papir, bolje štampanje
Danas većinu vrsta papira izrađujemo od celuloznih vlakana koja se proizvode od drveta, a u manjoj meri od vlakana jednogodišnjih biljaka (npr. stabla banane). Upravo kvalitet i vrsta celuloznih vlakana su od ključne važnosti za karakteristike papira, jer utiču na postupak izrade zapisa na različitim uređajima.